تبلیغات

اللهم عجل الولیک الفرج 

ندای وظیفه
ندای وظیفه |      صفحه اصلی تماس با ما عناوین مطالب پروفایل
جستجو کنید.
علمای شیعه
آیت الله سیستانی

آیت الله خامنه ای

آیت الله وحید خراسانی

آیت الله شبیری زنجانی

آیت الله صافی گلپایگانی

آیت الله مکارم شیرازی

امکانات وب
محل قرار گرفتن کد های وببه این گرما و سرما بنگر كه چگونه جهان را نگاه داشته‏ اند. این دو دما با فزونى، كاستى و تعادل باعث شده ‏اند كه این فصول و تنوع هوا در سال پدید آید؛ زیرا مصلحت انسان و تمام هستى در آن هاست.

نیز گویى كه سرما و گرما، بدن ها را دباغى مى‏ كنند و باعث پایدارى و استحكام آن ها مى‏ گردند. اگر این گرما و سرما نبود و بدن ها را سرد و گرم نمى‏ كردند هر آینه فاسد و نابود مى‏ شدند.


بنگر كه چگونه یكى از آن دو بتدریج و اندك اندك وارد دیگرى مى‏ شود. و آن دیگرى اندك اندك كم مى‏ شود و دیگرى آرام آرام افزوده مى‏ شود تا اینكه هر كدام در فزونى و كاستى به منتها درجه خود برسند. اگر یكى از آن دو ناگهان وارد دیگرى مى‏ شد باعث بیمارى و زیان اجسام و ابدان مى‏ گشت. این امر مانند آن است كه یكى از شما ناگهان از حمام داغ و پر حرارت وارد منطقه‏ اى سرد و یخزده گردد. بى‏ تردید این امر باعث زیانى عظیم و بیمارى بر جسم او مى‏ شود.پس اگر خداى جلّ و علا چنین تدبیر فرموده كه سرما و گرما بتدریج و اندك اندك وارد گردند به خاطر حفظ صحت و سلامت موجودات است. اگر تدبیر و حكمتى در كار نیست پس چرا ناگهانى وارد نمى‏ شوند بلكه آرام آرام مى‏ آیند و مى‏ روند تا همه چیز سالم بماند؟

اگر كسى بگوید: این تدریجى بودن ورود و خروج دما به خاطر تدریجى و آرام بودن سیر خورشید و بلندى و كوتاهى فاصله آن با زمین است، باید از او پرسید: چرا حركت خورشید و زمین و فاصله اندك و زیاد آن ها این گونه آفریده شده؟
اگر دلیل تدریجى بودن تابش نور خورشید فاصله مغرب و مشرق دانسته شود باید علّت این امر را نیز پرسید. هر چه پاسخ دهد همواره این پرسش نیز مطرح است كه چرا چنین است؟ تا به تدبیر و هدفمندى جهان هستى برسیم.

اگر حرارت نبود، میوه‏ هاى سخت و تلخ، نرم و رسیده نمى‏ شد تا تر و خشك‏شده‏ اش خورده شود.

اگر سرما نبود كشتزار این گونه جوانه نمى‏ زد و حبوبات، غلات و روزى آدمى را بر نمى‏ آورد و آنقدر به دست نمى‏ آمد كه باز در زمین بپاشند و برویانند.

نمى ‏بینى كه سرما و گرما با آن همه سود و مصلحت باز بدن را به درد مى‏ آورند؟ در این امر براى كسى كه بیندیشد درس عبرت نهفته است و دلیلى است‏ بر آنكه امر و تدبیر حكیم و جهانیان براى صلاح و مصلحت آنان است.

فتبارک الله احسن الخالقینطبقه بندی: توحید مفضل،
برچسب ها: گرما، سرما، توحید مفضل،
[ جمعه 19 مهر 1392 ] [ 06:52 ب.ظ ] [ Guided h ]
درباره وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم
وظیفه تو را می خواند
وظیفه صدایت می کند
که آیا یاوری هست
ندای وظیفه پاسخی است به ندای حسین بن علی که فریاد هل من ناصرش را از کربلا سرداده است و تا ظهور قائم آل محمد هر روز را عاشورا و هر زمینی را کربلا کرده است

Call of Duty
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
محل قرار گرفتن کد های وب