تبلیغات

اللهم عجل الولیک الفرج 

ندای وظیفه
ندای وظیفه |      صفحه اصلی تماس با ما عناوین مطالب پروفایل
جستجو کنید.
علمای شیعه
آیت الله سیستانی

آیت الله خامنه ای

آیت الله وحید خراسانی

آیت الله شبیری زنجانی

آیت الله صافی گلپایگانی

آیت الله مکارم شیرازی

امکانات وب
محل قرار گرفتن کد های وب

 

___________شگفتی آفرینش برگرفته از توحید مفضل_________مفضل از زبان امام صادق(ع) می گوید:

بامدادان به نزد امام رفتم.
امام فرمودند:می خواهم از حكمت خداى جلّ و علا در آفرینش جهان، درندگان، چهارپایان، پرندگان، حشرات و جانوران چنان برایت بیان كنم كه شایستگان از آن عبرت گیرند، مؤمنان با شناخت آن، آرام گردند و ملحدان و انكاركنندگان در آن سرگشته شوند.

 

اى مفضّل! خداوند همیشه بوده است .بی آنكه پیش از او چیزى باشد و همیشه باقى خواهد بود، بى‏ آنكه پایانى داشته باشد. او را سپاس كه به ما الهام كرد و او را شكر كه به ما عطا كرد و برترین و والاترین دانشها و برتریها را بویژه نصیب ما نمود.

با علم خود ما را بر جمیع آفرینش برگزید و با حكمت خویش ما را امین و گواه بر آنان قرار داد

اى مفضّل! شکاکان اسباب و معانى آفرینش را در نیافتند و آنگاه كه اندیشه‏ هاى آنان از درك صواب و حكمت آفریدگان بارى- عز و جلّ- درماند با ناچیزى دانش خود، همه چیز را انكار كردند و با ضعف بصیرت خود به تكذیب و عناد پناه بردند. آنان آفرینش اشیا را انكار نمودند و مدعى شدند كه هیچ صنعت، تدبیر و تقدیرى در آفرینش اشیا نیست و حكمت هیچ مدبّر و صانعى در كار خلقت وجود ندارد. بى‏ شك خداوند از آنچه پندارند برتر است.خداى اینان را بكشد. از حقیقت به كدام سوى مى‏ گریزند؟


(
وَقَالَتِ الْیَهُودُ عُزَیْرٌ ابْنُ اللّهِ وَقَالَتْ النَّصَارَى الْمَسِیحُ ابْنُ اللّهِ ذَلِكَ قَوْلُهُم بِأَفْوَاهِهِمْ یُضَاهِؤُونَ قَوْلَ الَّذِینَ كَفَرُواْ مِن قَبْلُ قَاتَلَهُمُ اللّهُ أَنَّى یُؤْفَكُونَ ﴿30 )

یهود گفتند عزیر پسر خداست و نصارى گفتند مسیح پسر خداست این سخنى است [باطل] كه به زبان مى‏ آورند و به گفتار كسانى كه پیش از این كافر شده ‏اند شباهت دارد خدا آنان را بكشد چگونه [از حق] بازگردانده مى‏ شوند.

اینان در گمراهى و تیره ‏بختى و سرگردانى به كورانى مى‏ مانند كه بر سرایى در مى‏ آیند در نهایت استحكام و زیبایى، در آنجا بهترین و فاخرترین فرشها گسترانده شده، همه نوع خوردنى، نوشیدنى، پوشیدنى و هر نیاز دیگرشان فراهم آمده. در آنجا هر چیزى از سر حكمت و تقدیر بر جاى شایسته خود است

 

 

 

.اما این بى‏ بصران از این سوى به آن سوى مى‏ روند و همه جاى آن سرا را به زیر پا مى ‏نهند ولى هیچ چیزى نمى‏ بینند. نه سراى را مى ‏بینند و نه آنچه را كه در آن مهیّاست. بلكه چه بسا به خاطر نابینایى‏ گاه پاى یكى از آنان بلغزد و چیزى را كه به آن نیازمندند و در جاى مناسبش قرار داده شده و او از حكمت وجود آن آگاه نیست از میان ببرد و او نیز به خشم و غضب آید و سراى و صاحب آن را نكوهش كند. از آنجا كه اندیشه‏ هاى اینان از درك اسباب و علل آفرینش اشیا ناكام ماند، در این جهان چنان سرگشته شدند .حال این گروه كه حكمت و تدبیر را در كار آفرینش انكار مى‏ كنند همین گونه است.

بنا بر این، بر كسى كه خداوند جلّ و علا، نعمت شناخت و هدایت و بینش به او داده و موفقش نموده كه در كار آفرینش ژرف بیندیشد و با برهان قاطع بر وجود صانع هستى، لطف تدبیر و حسن تعبیر را دریابد، لازم است كه پیوسته مولاى خود را به خاطر این نعمت عظیم سپاس گوید و از او بخواهد كه در این طریق، ثابت قدم ماند و نعمتش فزونى یابد.

(
وَإِذْ تَأَذَّنَ رَبُّكُمْ لَئِن شَكَرْتُمْ لأَزِیدَنَّكُمْ وَلَئِن كَفَرْتُمْ إِنَّ عَذَابِی لَشَدِیدٌ ﴿7 سوره ابراهیم)

آنگاه كه پروردگارتان اعلام كرد كه اگر واقعا سپاسگزارى كنید نعمت شما را افزون خواهم كرد و اگر ناسپاسى نمایید قطعا عذاب من سخت‏ خواهد بود

برچسب ها: توحید مفضل،
[ یکشنبه 10 شهریور 1392 ] [ 10:32 ب.ظ ] [ محمدرضا فیروزی ]
درباره وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم
وظیفه تو را می خواند
وظیفه صدایت می کند
که آیا یاوری هست
ندای وظیفه پاسخی است به ندای حسین بن علی که فریاد هل من ناصرش را از کربلا سرداده است و تا ظهور قائم آل محمد هر روز را عاشورا و هر زمینی را کربلا کرده است

Call of Duty
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
محل قرار گرفتن کد های وب